To już ostatnie chwile przed wręczeniem Oscarów. Z tego też powodu jest to idealny moment, aby wytypować, kto zdobędzie nagrodę. Co prawda podjąłem się tego tematu we wpisie opublikowanym po ogłoszeniu nominacji, jednak wtedy skupiłem się na całokształcie, a nie na poszczególnych kategoriach. Choć w tym roku udało mi się obejrzeć całkiem pokażną ilość wyróżnionych pozycji, to wciąż brakuje mi kilka trudnodostępnych okazów. Ponadto muszę zaznaczyć, że z powyższego problemu czy ze względu na brak fachowej wiedzy nie ujmę poniżej następujacych kategorii: DOKUMENT PEŁNOMETRAŻOWY i KRÓTKOMETRAŻOWY, DŹWIĘK i MONTAŻ DŹWIĘKU, SCENOGRAFIA, CHARAKTERYZACJA, KOSTIUMY, ANIMACJA KRÓTKOMETRAŻOWA oraz KRÓTKOMETRAŻOWY FILM AKTORSKI. Czas teraz przejść do typowania.

NAJLEPSZA PIOSENKA- Tu raczej nie będzie niespodzianek, “The Shallow” z “Narodzin Gwiazdy.

NAJLEPSZA MUZYKA ORYGINALNA- Moim faworytem w tej kategorii jest ścieżka z “Wyspy Psów” Alexandre’a Desplata. Jednak nie będę zaskoczony, jeśli Akademia postawi na skromny, ale wpadający w ucho motyw z “Blackkklansman”. Teoretycznie nagrodę może dostać jeszcze “Czarna Pantera”.

NAJLEPSZY MONTAŻ- Tutaj postawiłbym na “Blackkklansman”, ale równie dobrze mogłoby dostać “Vice”. Mam jednak wrażenie, że Akademia postawi na “Bohemian Rhapsody”

NAJLEPSZE ZDJĘCIA- Jedna z mocniej obstawionych kategorii. Szczerze mówiąc mam problem z postawieniem typu, jednak minimalnie na prowadzenie wysuwa się “Roma” ze zdjęciami Cuaróna. Poza tym duże szanse ma oczywiście Łukasz Żal za “Zimną Wojnę” oraz Robbie Ryan za “Faworytę”.

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE- Chciałbym, aby statuetkę za efekty odebrali twórcy “Pierwszego Człowieka”. Może film był w tym względzie skromny, ale mimo to odzwierciedlenie procesu startu rakiety zasługuje na uznanie. Prawdopodobnie jednak wyróżniona zostanie trzecia część Avengers.

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA- W tej kategorii główna walka prawdopodobnie odbędzie się, podobnie jak w “Faworycie”, między Emmą Stone i Rachel Weisz. Myślę jednak, że nagrodę otrzyma Rachel Weisz.

NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA- Choć wielu stawia na Glenn Close za “Żonę”, co byłoby zasłużoną nagrodą, to bardziej typowałbym Olivię Colman za “Faworytę”.

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY- Mahershala Ali stworzył świetny duet z Viggo Mortesenem w “Green Book”, toteż mogliby obaj dostać po statuetce. Mimo wszystko jednak z nominowanych aktorów wyróżniłbym Adama Drivera za “Blackkklansman”.

NAJLEPSZY AKTOR PIERWSZOPLANOWY- Moim typem w tej kategorii jest Christian Bale za “Vice”, zaś na drugim miejscu w kolejce znalazłby się Viggo Mortensen za rolę w “Green Book”. Parwdopodobnie jednak statuetkę otrzyma Rami Malek za “Bohemian Rhapsody”.

NAJLEPSZY ANIMOWANY FILM DŁUGOMETRAŻOWY- Tu zwycięzca może być tylko jeden: “Spider-Man: Uniwersum”. Na drugim miejscu “Wyspa Psów”, a na trzecim “Mirai”. Niech to będzie pierszy od dawna rok, w którym Disney nie zgarnie za to samo, co zawsze.

NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY- Chciałbym, aby nagrodę otrzymała “Zimna Wojna”, i to nie tylko za to, że jest naszym kandydatem. Większe szanse ma jednak (i to zasłużenie) “Roma”.

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY- Jeszcze nie miałem okazji obejrzeć “Gdyby ulica Beale umiałą mówić” oraz “Can You Ever Forgive Me?”, dlatego mogę wybierać tylko z pozostałej trójki, w której nie mam żadnego faworyta pod względem tej kategorii. Jeśli już, to delikatnie do przodu wyłania się “Blackkklansman”.

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY- W odróżnieniu od poprzedniej kategorii tutaj moim fawortyem jest… “Faworyta”.

NAJLEPSZY REŻYSER- Paweł Pawlikowski nagrody raczej nie otrzyma, choć zasłużenie otrzymał nominację. Statuetkę dałbym Alfonso Cuarónowi ze wzgledu na ogromne wrażenie, jakie zrobiła jego zdolność do panowania nad ogromną ilością detali pojawiających się w kadrze.

NAJLEPSZY FILM- Bezapelacyjnie “Roma” zasługuje na tytuł najlepszego filmu roku. Ewentualnie jeszcze “Faworyta” może skromnie liczyć na statuetkę. Oby tylko nie powtórzył się scenariusz z rozdania Złotych Globów.

To wszystko, jeśli chodzi o moje typy. Już dzisiejszej nocy dowiemy się, kto zostanie wyróżniony. Choć w porównaniu z zeszłoroczną edycją emocje są na dość niskim poziomie, to jednak dzięki obecności “Zimnej Wojny” wśród nominowanych będzie można liczyć na dużą dozę niepewności. Do zobaczenia późną nocą.

Zdjęcie: https://www.flickr.com/photos/lincolnblues/