W Montfermeil, podparyskiej dzielnicy, na co dzień mieszają się ze sobą gniew, interesy. Kiedy grupa dzieciaków postanawia wykraść z cyrku lwiątko, dochodzi do niespodziewanej eskalacji i tak napiętej przemocy, która przeradza się wreszcie w rewolucję, zapoczątkowaną z niespodziewanej strony.

© Wild Bunch, Lily Films, Région Ile-de-France, CNC, Rectangle Productions

„Nędznicy” Ladj Ly to obraz, który z niezwykłym dynamizmem przedstawia walkę różnych interesów w wielokulturowej dzielnicy. Choć film przedstawia ową mieszankę z kilku punktów, to ten najważniejszy celowo jest pomijany aż do samego końca. Film ten nie przedstawia bowiem rewolucji dzielnicy przeciwko brutalnym przedstawicielom władzy, którymi są tu trzej policjanci ze specjalnej jednostki. Dzielnica Montfermeil staje się areną buntu najmłodszych, sprzeciwiających się całemu systemowi, który wikła ich w swoje zagrywki nie dając żadnego prawa głosu. Rewolucja ta zyskuje na znaczeniu dzięki paradoksowi, który autor umieścił. Choć poszczególne ukazane tu grupy kipią od wzajemnej nienawiści, to ich przedstawiciele robią wszystko, by utrzymać status quo, czego efektem staje się w tym filmie właśnie cierpienie najmłodszych.

Już sam tytuł naprowadza na to, o czym traktuje historia, choć jest to subtelnie przekazane w treści. „Nędznicy” nie odnoszą się bowiem do dzieła Hugo, a do miejscowej szkoły jego imienia. Jednak owa subtelności, choć z potężną siłą uderza pod koniec, to jednak może pozostać niezauważona, całkowicie zmieniając interpretację obrazu na bardziej pretensjonalną. I niestety widać to w niektórych opiniach, które całkowicie pomijają ważny wątek dziecięcy, o którym mówi w wywiadach nawet sam autor. Toteż jeżeli za pierwszym razem ta część została niezauważona, to warto dać obrazowi jeszcze jedną szansę, ponieważ właśnie dzięki temu buntowi jest on tak ważny.

© Wild Bunch, Lily Films, Région Ile-de-France, CNC, Rectangle Productions

Realizacyjnie „Nędznicy” są dopieszczone w każdym calu. W rzadko którym filmie ujęcia z ręki odzwierciedlają tyle emocji, jak tu. Budują one niezwykle duszny klimat, w którym w każdej chwili może wydarzyć się tragedią. Emocje są tu niezwykle silne, impulsywne i z trudem utrzymywane w ryzach. Jest to wręcz immersyjne doświadczenie, rzadko spotykane w kinie, a jeszcze rzadziej wykreowane przez debiutanta.

„Nędznicy” to pierwszy pełnometrażowy film Ladj Ly, a mimo to nie można oprzeć się wrażeniu, że jest to dzieło doświadczonego twórcy. Film ten działa doskonale nie tylko od strony realizacyjnej, ale również brutalnie uderza fabularnie. Kino, które pomimo trudnego tematu wciąga od początku jak rasowy film sensacyjny, nie odpuszczając ani na moment. Intensywne doświadczenie, jakie czasami należy przeżyć, by coś w powszechności mogło się zmienić.

8/10

Tytuł Oryginalny: Les Misérables

Reż: Ladj Ly

Rok Produkcji: 2019